Top 10 Google Analytics božićnih savjeta
Neuralab je učestvovao na Božićnom druženju uz Google Analytics, održanom 3. prosinca 2014. u Hypo centru u Zagrebu. Imali smo priliku družiti se s kolegama iz drugih digitalnih agencija, međusobno razmijeniti iskustva te čuti dosta korisnih informacija o alatu Google Analytics i savjeta o njegovom pravilnom korištenju.
Marko Hrnjak iz Algebre je održao predavanje o tome što agencija može i treba učiniti za klijenta i podsjetio nas kolika je zapravo vrijednost i moć dobro definiranih Google Analytics ciljeva. Nakon Marka, interesantno su predavanje održali i Zorin Radovančević (Escape) + Sandro Siljan (Google) pričajući o Google TAG manageru i čestim problemima s Google Analytics implementacijom. Izdvojili bismo 10 osnovnih njihovih savjeta:
- Educirajte sebe, ali i klijenta o svim prednostima Google Analytics alata i pozitivnom utjecaju koji njegovo korištenje može imati na poslovanje. Na prvu se čini kao lagan savjet, ali potrebno je dosta energije i vremena kako biste upoznali klijenta s pravim vrijednostima analitika.
- Fokusirajte se na bitno. Koristite Google Analytics da iz mnoštva podataka izvučete korisne (filtrirane) informacije.
- Definirajte ciljeve (goals) koje želite pratiti i implementirajte ih u Google Analytics. Za svaku online aplikaciju i bez iznimke. Ukoliko nemate ciljeve, niste dovoljno dobro razradili svrhu online proizvoda.
- Definirajte tri vrste profila za podatke: Raw, Master i Testing. Prvi od njih, Raw, služi za nefiltrirane podatke i u njemu se nalaze neobrađeni podaci. Master služi za generalni reporting i zapravo je glavni radni profil dok Testing naravno služi… za testiranje. 🙂
- Koristite dva seta tagova dok radite razvoj web sjedišta: Development i Production. Na taj način se podaci od developera neće odraziti na realne produkcijske podatke.
- Educirajte klijente da ne “klikaju” po vlastitim oglasima te filtrirajte posjete koji dolaze od strane klijenata na koji god način možete. U Neuralab-u se te radnje realiziraju na temelju CMS user rola, a moguće je raditi i filtriranje na temelju IP adrese klijenta.
- Dodatno na točku 6: Koristite Ghostery aplikaciju kako biste uklonili vlastite i klijentske klikove / posjete iz analitika.
- U bounce rate kalkulaciju bi trebali ulaziti korisnici koji su bili na prvoj stranici manje od 1 minute. Stoga postavite timer koji “okida” event nakon jedne minute boravka i postavite pravilo da se takav korisnik broji kao pravi korisnik koji nije “bounce-ao”. S time će vaš bounce rate drastično pasti.
- Pazite na format broja kada šaljete eCommerce transakciju prema Google Analytics-u. Pravilno je staviti točku (.) kod decimalnog broja, a također obratite pažnju i na postavke tečaja valute (currency).
- Pravilno postavite arhitekturu događaja (Evenata). Na primjer, naš Transmeet.Tv ima video player koji šalje događaje o ponašanju korisnika pri svakoj interakciji, granularno do klikanja pauze. Primjer eventa je Category:Video player, Action:Click, Label:PauseButton, Value:second. Više detalja proučite na službenoj stranici.
Zaključno, izazov digitalnog doba je filtrirati gomile podataka s kojima raspolažemo i pretvoriti ih u korisne informacije na temelju kojih je moguće donijeti prave odluke i poboljšati poslovanje. Zadaća nas kao digitalne agencije je omogućiti klijentu da pravovremeno dođe do tih informacija i savjetovati ga o mogućim koracima koji se na temelju njih mogu poduzeti. Nadamo se da će ovi savjeti pomoći i vašem snalaženju u digitalnoj šumi.